Powiedzmy to sobie jasno! Kawa w biurach nie zawsze jest pierwszych lotów. Jeśli nie jest to kawa rozpuszczalna w granulkach to najpewniej kawa mielona z supermarketu. Z drugiej strony zapewnienie ciśnieniowego ekspresu, który bez problemu codziennie będzie przygotowywał kilkanaście kaw wiąże się zazwyczaj ze sporym wydatkiem, a także koniecznością wyznaczenia miejsca, którego w pomieszczeniach socjalnych zazwyczaj brakuje. Czy istnieje jakieś alternatywne rozwiązanie? Jak zapewnić niedużym kosztem dobrą kawę dla wszystkich w firmie? Odpowiadamy w artykule! 

Rzeczywistość, kiedy w biegu do pracy wstępowało się po duże latte na sojowym do popularnej sieciówki staje się już dla wielu przeszłością. Jak informuje Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego – po badaniach przeprowadzonych przez ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku można dojść do wniosku, że w ostatnich latach Polacy coraz częściej zwracają uwagę na jakość, a dopiero później na cenę. W branży kawowej przejawia się to tym, że w kawie coraz częściej poszukujemy pełnego smaku, zwracamy uwagę na świeżość palenia oraz to skąd pochodzą ziarna. Coraz częściej decydujemy się również na kawę przelewową niż na taką na bazie espresso, trend ten widzimy również codziennie w naszych kawiarniach.

Przelewowe metody parzenia kawy to doskonały wybór dla każdej firmy, która chce zapewnić swoim pracownikom i gościom najlepszą jakość kawy bez konieczności wydawania dużych sum pieniędzy na profesjonalne ekspresy. Jak się za to zabrać?

Niezależnie od metody na którą się zdecydujesz możesz zacząć od zakupu, kilku uniwersalnych rzeczy.

Młynek.  Aby kawa była pełna smaku warto  mielić ziarna tuż przed zaparzeniem. Kawa przechowywana w formie zmielonej szybciej traci aromaty niż ta w ziarnach.  Optymalny młynek automatyczny do metod przelewowych kupisz już od 240 zł. Dobrym przykładem mogą być młynki Melita Molino lub nieco droższa Baratza Encore. Jeśli chcesz natomiast zapewnić swoim pracownikom chwilę przerwy i niezły trening bicepsów, możesz rozważyć młynek ręczny. Tutaj przystępne cenowo i dobre jakościowo są te od Hario i Rhinowares. Nic tak nie smakuje jak kawa, na którą trzeba zapracować 🙂 

Gorąca woda. Tego nie da się obejść. Warto zaopatrzyć swoje biuro w dobry jakościowo czajnik, idealnie gdyby miał on specjalną wylewkę, ale nie jest to konieczne. Wodę warto przefiltrować wcześniej w dzbanku z filtrem. Można używać także wody butelkowanej, która również wpłynie pozytywnie na finalny smak kawy. 

Waga. To urządzenie jest co prawda opcjonalne, natomiast kawa będzie smakować najlepiej gdy wszystkie jej składniki zostaną odmierzone w idealnych proporcjach.

Przygotowaliśmy już wszystkie potrzebne akcesoria. Czas wybrać zaparzacz! 

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem do biura jest wybranie ekspresu przelewowego. Moccamaster to niezmiennie najbardziej kultowy zaparzacz automatyczny w świecie kawy od ponad 50 lat. Oprócz świetnego designu cechuje się on również możliwością przygotowania dużej ilości kawy jednocześnie, stosunkowo cichą pracą i opcją utrzymywania ciepła, dzięki czemu nie musimy wypijać całego naparu od razu po zaparzeniu, co minimalizuje też koszty z powodu strat. Całe parzenie zajmuje ok. 6 minut a okres gwarancji tego sprzętu wynosi aż 5 lat!

Jeśli natomiast postanowiłeś stworzyć nowatorski kącik kawowy dla swoich pracowników, możesz go wyposażyć w poniższe akcesoria. Parzenie kawy to zawsze dobra odskocznia od pracy i czas na chwilę relaksu.

Dripper V60 to synonim kawowej rewolucji. Wprowadź ją również w swojej firmie!  Koszt zakupu takiego zaparzacza oscyluje w granicach (20-200zł) ceny różnią się względem materiału, z którego jest wykonany. Oprócz tego będziemy potrzebowali filtry w cenie ok. 20 zł za 100 sztuk. Plusy drippera to: niski koszt zakupu, wytrzymały materiał i możliwość kawy filtrowanej. Do minusów należy niewielki uzysk z jednorazowego parzenia i konieczność posiadania czajnika z wylewką.

Drugim bardzo zbliżonym urządzeniem jest Chemex. Do wyboru mamy mamy kilka rozmiarów, najmniejszy zaczyna się od 3 filiżanek, największy kończy na 10. Cena oscyluje w okolicach 200 zł. Do minusów należą: stosunkowo drogie filtry, delikatny uzysk zbliżony w smaku do herbaty ( nie wszystkim będzie smakował) oraz delikatny materiał, z którego jest wykonany. Jako plusy należy wskazać: możliwość przygotowania większej ilości kawy jednocześnie oraz piękny design.

French Press. Znany i kochany! Konstrukcja i funkcjonalność French Pressa sprawiają, że jest to popularny wybór wśród pracowników biurowych. Moim zdaniem idealny sprzęt na start. Bez dodatkowych filtrów w stosunkowo niskiej cenie (niecałe 100 zł) jesteśmy w stanie przygotować kilka kubków kawy. Wystarczy ją wsypać i zalać wodą. Minusy: każdorazowa konieczność opróżniania z fusów i mycia, napar wychodzi nieco “brudny” w przeciwieństwie do metod gdzie używa się filtra. Plusy: łatwość w obsłudze, brak konieczności posiadania czajnika z szyjką, możliwość przygotowania kilku kaw równocześnie.

AeroPress. Prywatnie mój ulubiony zaparzacz. Jest to wszechstronne i bardzo kompaktowe urządzenie, za pomocą którego jesteśmy w stanie przygotować mały kubek kawy. Do jego największych atutów należy możliwość, dużego wpływu na kawę, którą parzymy (spora ilość zmiennych), lekki i kompaktowy rozmiar, a także wytrzymały materiał. Minusem zdecydowanie jest: niewielka ilość kawy, którą otrzymamy. Jego obsługa może okazać się skomplikowana dla początkujących użytkowników, z czasem jest coraz łatwiej i odkrywamy mnóstwo nowych możliwości.

Co zyskujemy dzięki wprowadzeniu metod alternatywnych do naszego biura?

  • Dobra kawa kreuje dobry wizerunek pracodawcy, kto nie chciałby pracować w miejscu gdzie może napić się najlepszej jakościowo kawy?
  • Kawa wpływa pozytywnie na produktywność pracowników. Food Research Institute wskazują, że połowa pracowników pije kawę w czasie pracy, a aż 45% osób uważa, że to właśnie kawa zapewnia im maksymalną produktywność.

Która kawa sprawdzi się najlepiej?

Najbardziej uniwersalnymi kawami są te pochodzące z Brazylii. W swoim profilu sensorycznym mają one zazwyczaj czekoladę i orzechy, przez co również sprawdzą się dobrze dla osób, które lubią pić kawę z mlekiem. Przy wyborze kawy zwróć również uwagę na datę oraz stopień palenia. W teorii kawa najlepiej smakuje w czasie trzech miesięcy od daty wypału. Jeśli chodzi o stopień palenia to do tego typu metod rekomenduje się wypał jasny lub omniroast.  Jednak tutaj “sky is the limit”, śmiało eksperymentuj z kawą. Wybieraj różne odmiany, kraje pochodzenia, palarnie itd. Z czasem sam przekonasz się, która z nich jest najlepszym wyborem do Twojego biura!

Author

Project Manager w Coffeedesk, który odnajduje harmonię między precyzyjnym zarządzaniem a kreatywnością tworzenia treści. W pracy kieruje się zasadą “Jak nie drzwiami, to oknem”. Poza kawiarniami, niezmordowany podróżnik, student prawa, miłośnik gastronomii i niepoprawny kawosz.