Założenie własnej palarni kawy wydaje się być pomysłem tak niecodziennym i abstrakcyjnym, jak przeprawa rowerem przez piaski Kalahari. Gdzie to właściwie jest? Od czego należy zacząć? Jak dobrze trzeba znać się na kawie? Czy każdy może sobie pozwolić na sfinansowanie takiego przedsięwzięcia? Odpowiedzi na te i inne pytania pomogą nam znaleźć eksperci: Jacek Kotowski – założyciel podwarszawskiej palarni LaCava oraz Alek Smęt – Head Roaster.

Roastery essentials, czyli wszystko, czego potrzebujesz do prowadzenia własnej produkcji kawy

A przynajmniej wszystko, czego potrzebujesz na starcie.

Pasja

Jeden z filozofów mówił: “Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w życiu”. Cóż, polemizowalibyśmy. No, bo nawet mając ogromną pasję do kawy, prowadzenie własnej palarni jest biznesem, który wymaga ciągłej pracy i zaangażowania. Dlatego upewnij się, że prowadzenie działalności jest dla ciebie. Statystyki pokazują, że nie jest to najprostsze przedsięwzięcie: 90% biznesów upada, a ten 10% jest zazwyczaj okupiony bardzo ciężką pracą założycieli przez co najmniej pierwsze kilka lat. 

Wiedza i umiejętności

I mamy tu na myśli zarówno wiedzę o kawie, ale też znajomość branży, rozwiązań technologicznych, procesów produkcyjnych, umiejętności sprzedaży czy prowadzenia procesów biznesowych. Jeśli dysponujesz kilkoma powyższymi atutami, to ich połączenie może znacząco zwiększyć Twoje szanse na sukces. Jeśli nie, warto już teraz zacząć przyswajać tę wiedzę.

Jeśli chodzi o znajomość produktu, potrzebne ci będzie doświadczenie w pracy z ziarnami lub ukończenie odpowiedniego szkolenia. Ważne jest, abyś zrozumiał proces palenia oraz nauczył się, jak unikać błędów i jak osiągnąć pożądane efekty. Dobrym pomysłem na start są szkolenia z programu Coffee Skills Diploma lub konsultacje z doświadczonymi profesjonalistami z branży. Taki indywidualny kontakt z ekspertem pozwoli nie tylko poznać podstawy palenia, ale również lepiej poznać swój piec, na którym będziesz pracować. Inną opcją jest zatrudnienie specjalisty do palenia kawy, który szybko opanuje sprzęt i stworzy profile palenia odpowiadające twoim wymaganiom oraz zajmie się całą stroną produkcyjną.

Piec do kawy

À propos pieca – to kolejny punkt na naszej liście must-have do założenia własnej palarni. Piec do kawy to podstawowe narzędzie pracy. Przy wyborze sprzętu należy skonfrontować swoje plany i cele sprzedażowe oraz czas, który chcemy poświęcić na palenie i kontrolę jakości z wielkością maszyny, w którą zainwestujemy. Jest to największa inwestycja na początku działalności produkcyjnej, dlatego warto wziąć pod uwagę plany na kilka lat w przód. To, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pieca do kawy, to: 

Serwis i dostępność części

Pamiętaj – każdy dłuższy przestój na produkcji to niezarabiające na siebie maszyny. Dlatego serwis, który jest w stanie szybko zareagować i pomóc z usterką to niezbędny element właściwego funkcjonowania palarni. Równie ważna jest dostępność części zamiennych w razie potrzeby wymiany.

Znajomość sprzętu

Jeśli nie masz doświadczenia w paleniu ziaren, warto sięgnąć po opinie niezależnych ekspertów, którzy doradzą, jakie marki pieców pozwalają na wypalanie kawy w jakościowy i powtarzalny sposób. Wiele osób chętnie dzieli się swoimi opiniami na forach i grupach na mediach społecznościowych, dlatego warto być na bieżąco z socialami.

Cechy techniczne

Cechy techniczne, czyli płynna i dokładna kontrola źródła ciepła, możliwość kontroli przepływu powietrza oraz szybkości obrotów bębna, dobrze umiejscowione i precyzyjne sondy temperatury, zewnętrzny kolektor łusek (chaffu), możliwość podłączenia zewnętrznego oprogramowania lub dobrej jakości oprogramowanie. Wszystkie wymienione cechy pozwalają na uzyskanie wysokojakościowych i powtarzalnych wypałów, a także ułatwiają obsługę sprzętu. Dla doświadczonego roastera są to niezbędne właściwości pozwalające na uzyskanie perfekcyjnych rezultatów dopasowanych do konkretnej kawy.

Źródła zasilania

Propan, gaz ziemny, prąd lub azot to źródła ciepła stosowane w piecach do palenia kawy. Nie zawsze wszystkie opcje są dostępne w niezbędnej do palenia ilości bądź wymagają dodatkowych pozwoleń. Dlatego wskazane jest sprawdzenie, czy w miejscu pracy maszyny jest zapewniony dostęp do odpowiedniego rodzaju i ilości paliwa.

Akcesoria

Poza piecem niezbędne będą też akcesoria, między innymi:

  • kolorymetr,
  • wagi (różne rodzaje),
  • zestaw do cuppingu,
  • młynek do kawy,
  • zgrzewarka do opakowań,
  • pojemniki i szufelki,
  • przybory do czyszczenia pieca,
  • dobry odkurzacz.

Czy warto założyć palarnię kawy?

Zakładając własną palarnię, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Jeżeli chcesz hobbystycznie palić 100 kg kawy miesięcznie dla siebie, znajomych i kilku klientów, wystarczy ci garaż, podstawowy sprzęt, wiedza o produkcji kawy i oczywiście wolny czas. Jeśli jednak chcesz dotrzeć do klientów na szerszą skalę z nowym produktem, będziesz potrzebować więcej przygotowań, zasobów i czasu na realizację. A czy warto?

Na to pytanie odpowiesz sobie sam, za kilka lat.

Tekst i zdjęcia: LaCava

Author

Autorka książek COFFEE SPOTS Polska i LESS WASTE Polska, inicjatorka projektu wydawniczego Przebłysk. Smakoszka i miłośniczka fotografii, uzależniona od kawy, chleba i masła.