Jakość środowiska pracy ma bezpośredni wpływ na produktywność, kreatywność, a także na postrzeganie firmy przez pracowników i odwiedzających ją klientów czy kontrahentów. W kontekście tego, jak ważna jest kultura pracy i przestrzeń biurowa, jednym z podstawowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, jest oferta biurowego kącika kawowego. Przyjrzyjmy się mu bliżej!

Oferta napojów, zwłaszcza kawy i herbaty, w biurze jest czymś więcej niż tylko wygodą, to symbol gościnności, który pokazuje, że firma dba o dobrostan swoich pracowników i odwiedzających. Wartość, jaką wysokiej jakości kawa, herbata i napoje roślinne mogą dodać do codziennej rutyny biurowej, nie może być niedoceniana.

Kawa w biurze – od czego zacząć?

Decyzja o tym, czy w biurze powinna znaleźć się kawa ziarnista, mielona, czy może kapsułki, powinna być poprzedzona analizą potrzeb i preferencji pracowników. Kawa ziarnista jest często postrzegana jako najwyższej jakości, oferująca najlepszy smak i aromat, jednak wymaga posiadania dobrego ekspresu i młynka. Z kolei kawa mielona jest bardziej przystępna i łatwiejsza w przygotowaniu, ale szybciej traci swoje właściwości smakowe. Kapsułki, oferujące szeroką gamę smaków i aromatów, zapewniają największą wygodę i szybkość przygotowania, choć ich koszt i wpływ na środowisko mogą być kwestią sporną​​.

Oprócz wyboru rodzaju kawy, ważne jest także zainwestowanie w dobrej jakości sprzęt. Dobry ekspres do kawy – ciśnieniowy, automatyczny czy przelewowy może znacząco wpłynąć na jakość serwowanych napojów. Dodatkowo, warto zadbać o akcesoria takie jak młynki do kawy, co umożliwi przygotowanie świeżo mielonej kawy, co jest szczególnie cenione przez koneserów​​, a takich jest coraz więcej 🙂 

Wybierając ekspres do biura, należy uwzględnić kilka kluczowych aspektów, aby zapewnić najlepsze doświadczenie kawowe. 

Rodzaj ekspresu – Automatyczne ekspresy, takie jak Dr. Coffee Minibar S, oferują wygodę i różnorodność napojów na dotyk przycisku. Przelewowe, jak Moccamaster, są cenione za bogaty smak kawy. Kapsułkowe, np. Morning, zapewniają szybkość i łatwość obsługi, natomiast manualne, jak La Marzocco Linea Micra, umożliwiają pełną kontrolę nad procesem parzenia.

Liczba użytkowników –  Wielkość biura i średnie dzienne zapotrzebowanie na kawę mogą wpłynąć na wybór modelu ekspresu, jego pojemność oraz szybkość przygotowania napoju.

Preferencje smakowe –  Różne ekspresy mogą oferować różne profile smakowe kawy. Warto zastanowić się, czy w biurze są preferowane mocne espresso, kremowe cappuccino, czy może delikatniejsza kawa filtrowana.

Budżet –  Koszty zakupu, eksploatacji i konserwacji ekspresu to ważny czynnik. Automatyczne i manualne ekspresy mogą być droższe w zakupie, ale oferują większą jakość napoju. Kapsułkowe i przelewowe są zwykle tańsze, ale mogą wiązać się z większymi kosztami eksploatacyjnymi.

Łatwość obsługi i konserwacji –  Upewnij się, że wybrany model jest łatwy w codziennej obsłudze i nie wymaga skomplikowanej konserwacji, co jest kluczowe w szybkim środowisku biurowym.

A co do kawy?

Mleko i jego roślinne alternatywy są niezbędnym dodatkiem do kawy, oferując zarówno smak, jak i różnorodność dla preferencji każdego. Produkty takie jak Dryk, Oatly i Natumi dostarczają szeroki wybór napojów roślinnych, które mogą zadowolić różne potrzeby i gusty, od owsianego przez sojowe, po migdałowe i kokosowe. Napoje roślinne nie są już wybierane wyłącznie przez osoby unikające produktów odzwierzęcych. Coraz więcej osób sięga po nie ze względów zdrowotnych, takich jak nietolerancja laktozy, czy z powodu preferencji smakowych, ceniąc ich lekkość i różnorodność smaków, które mogą wzbogacić doznania płynące z picia kawy lub herbaty​​.

Dodatkowo, można pomyśleć o inwestycji w chłodziarkę do mleka, która  nie tylko zapewni, że te dodatki będą zawsze świeże, ale również ułatwi przechowywanie i dostęp do nich, co jest kluczowe w utrzymaniu porządku i efektywności w biurowym kąciku kawowym.

Dla herbacianych dusz

Nie samą kawą człowiek żyje, więc warto zadbać także o miłośników herbaty, tworząc kącik herbaciany w biurze. Idealny kącik powinien oferować różnorodność jakościowych herbat: czarne, zielone, białe, owocowe i ziołowe. Dobrze jest zaopatrzyć się w herbaty zarówno w saszetkach, dla wygody, jak i liściaste, dla lepszego doświadczenia. Warto stawiać na zdrowe i jakościowe produkty, cenionych marek takich jak Teministeriet i Teapigs.  Niezbędne będą również czajnik z regulacją temperatury, aby dostosować ją do rodzaju herbaty, oraz zbiór porcelanowych kubków lub szklanek. Dodatkowo, warto uwzględnić przestrzeń na dodatki jak cytryna, miód czy cukier.

Regularne zamawianie zapasów – jak to robić efektywnie

Efektywne zarządzanie regularnym zamawianiem zapasów kawy, herbaty i napojów roślinnych w biurze opiera się na kilku kluczowych strategiach. Pierwszym krokiem jest stworzenie systemu monitorowania zużycia, który pozwala na dokładne przewidywanie potrzeb i unikanie nadmiaru lub braku zapasów. Można to osiągnąć poprzez wyznaczenie, osoby, która będzie kontrolowała poziom wszystkich produktów, przynajmniej przez pewien okres, żeby dowiedzieć jakie średnio np. w ciągu miesiąca jest ich zużycie. 

Następnie, warto nawiązać stałą współpracę z zaufanymi dostawcami, którzy mogą oferować korzystne warunki zakupu, takie jak rabaty za regularne zamówienia lub bezpłatna dostawa. Ustalenie cyklicznych terminów dostaw pomaga w utrzymaniu ciągłości dostępności produktów i redukuje potrzebę składania pilnych zamówień.

Wreszcie, regularne przeglądy asortymentu i dostosowanie go do zmieniających się preferencji pracowników i gości mogą przyczynić się do większego zadowolenia z oferowanych napojów i utrzymania wysokiej jakości serwisu kawowego w biurze. Takie podejście zapewnia, że przestrzeń biurowa pozostaje miejscem, gdzie pracownicy mogą cieszyć się wysokiej jakości kawą, herbatą i napojami roślinnymi bez zbędnych przestojów czy niedogodności.

Author

Project Manager w Coffeedesk, który odnajduje harmonię między precyzyjnym zarządzaniem a kreatywnością tworzenia treści. W pracy kieruje się zasadą “Jak nie drzwiami, to oknem”. Poza kawiarniami, niezmordowany podróżnik, student prawa, miłośnik gastronomii i niepoprawny kawosz.