Święta to najgorętszy okres dla wielu biznesów. Grudniowa sprzedaż to nawet 30% utargów z całego roku. W dodatku jest to czas, w którym promocja goni promocję, a klienci gorączkowo szukają idealnych prezentów dla najbliższych. W poniższym artykule dzielimy się naszymi radami i podpowiadamy, w jaki sposób przygotować swój biznes do tego szalonego okresu.

Niezależnie od tego, czy chodzi o tworzenie pomysłów na świąteczne kampanie marketingowe, czy badanie produktów, które mają zniknąć z półek, sprzedawcy detaliczni mogą zrobić wiele, aby przygotować się z wyprzedzeniem na najgorętszy czas w roku, którym są święta.  W rzeczywistości dla wielu właścicieli firm przygotowania do Świąt trwają cały rok. Od czego należy zacząć?

Analiza rynku – pierwszy krok do sukcesu

Sprzedawców e-commerce można porównać do wróżek, ponieważ w tym biznesie również bardzo ważne jest przewidywanie przyszłości. Od wróżek różnią się jednak z pewnością ilością zweryfikowanych danych. Jeśli od kilku lat jesteś graczem na rynku, grudniową sprzedaż możesz prognozować na podstawie danych sprzedażowych z ubiegłych lat.  Chcąc skutecznie spełniać oczekiwania swoich klientów, musisz najpierw zrozumieć ich przyzwyczajenia i zachowania. Dobrym narzędziem do przewidywanie trendów jest usługa Google Trends, która umożliwia wgląd w informacje i statystyki na temat trendów w najpopularniejszej wyszukiwarce internetowej. Warto również przeanalizować akcje komercyjne konkurencji i znaleźć odpowiedzi na pytania: Jak promowali swoje produkty w ubiegłoroczne święta oraz jakie mechanizmy wykorzystują w tym roku np. z okazji Black Friday. Oprócz samej platformy sprzedażowej, obserwuj również social media, mailingi, wpisy blogowe czy reklamę tradycyjną. 

Przezorny zawsze ubezpieczony

Kolejnym bardzo ważnym etapem są odpowiednie przygotowania wewnętrzne. Przed rozpoczęciem akcji komercyjnych należy zadbać o odpowiednią optymalizację swojej strony internetowej. Pamiętaj, że w tym gorącym czasie ruch oraz liczba zamówień może się diametralnie zwiększyć. Najgorszym co może się stać to awaria w najbardziej kluczowych momentach, która spowoduje utratę klientów i co za tym idzie, zmniejszenie zysku. Jeżeli posiadasz taką możliwość, zwiększ serwer/transfer na kilka miesięcy przed i po końcu roku, wykonaj wszystkie potrzebne testy. Poza optymalizacją strony ważna jest również dbałość o zaplecze fizyczne. Wystarczające zatowarowanie, nieprzerwany łańcuch dostaw czy odpowiednia liczba pracowników to kluczowe elementy udanego biznesu świątecznego. 

Każdy klient jest wyjątkowy

Święta to czas, który konsumentom kojarzy głównie z prezentami. Poza konkurencyjną ceną i  najwyższym poziomem obsługi klienta, możesz konkurować również spersonalizowanymi usługami. Personalizacją może być wszystko. Począwszy od świątecznych banerów na stronie, poprzez paczki, które klienci będą dostawać zawinięte w czerwony papier, czy też gratisy np. w postaci ciastek z piernika lub ręcznie wypisanej kartki z życzeniami. Tego typu zabiegi świetnie oddziałują na sprzedaż, zwłaszcza jeśli mowa o poczcie pantoflowej 🙂 Indywidualne podejście do klienta, jest czymś co powinieneś uwzględnić w swojej strategii.

Czerwona ciężarówka Coca Coli w Twojej firmie

Największe światowe marki pokazują nam, że reklama świąteczna pozostaje znacznie dłużej w głowach konsumentów, niż tylko przez okres zimowy. Dobrze rozegrany marketing to połowa sukcesu twojej marki. Dopracuj dobrze koncepcję akcji sprzedażowych z okazji Świąt. Ustal termin startu i przebieg kampanii. Działaj nieszablonowo, rabat czy darmowa dostawa mogą niestety nie wystarczyć, aby wybić się na tle konkurencji.  Warto skorzystać z opcji Google Analytics.  To bezpłatne narzędzie może pokazać, w jaki sposób odwiedzający poruszają się po Twoim sklepie, które strony są najpopularniejsze i gdzie się znajdują. Takie informacje z pewnością pomogą Ci określić wszystkie plany marketingowe i zaplanować odpowiedni budżet do ich realizacji.

Jak spędzamy święta w Coffeedesku?

Wiemy, że sukces nie przyjdzie sam, dlatego dokładamy wszelkiej staranności, żeby w odpowiedni sposób przygotować się do świątecznych kampanii i zaoferować naszym klientom najwyższy poziom usług. Z akcjami świątecznymi startujemy corocznie zaraz po Black Weeks, zapewniając dzięki temu ciągłość atrakcyjnych ofert. Dodatkowo proponujemy klientom dni darmowej dostawy. Przed samymi świętami gwarantujemy również wysyłkę towaru, tak aby klienci byli pewni, że będą mogli cieszyć się swoimi prezentami na czas. 

Przewidujemy, że w tym roku kluczowymi produktami mogą okazać się Comandante, Fellow Opus, Fellow Stagg EKG PRO, ekspresy Moccamaster czy też akcesoria marki Origami, więc jeżeli tak jak my oferujesz swoim klientom produkty i akcesoria kawowe warto zaopatrzyć się właśnie w te marki. 

Podsumowując, najważniejszym elementem podczas świątecznego szału zakupu jest plan gry i jego konsekwentne wykorzystywanie. Swoje pomysły możesz zacząć wdrażać i przygotowywać od już! Spraw, aby ten rok był jak dotąd najlepszym czasem dla twojego biznesu i wykorzystaj prezenty, które sezon świąteczny przynosi Twojej firmie w postaci zwiększonej liczby konwersji i średniej wielkości zamówienia. Powodzenia!

Author

Project Manager w Coffeedesk, który odnajduje harmonię między precyzyjnym zarządzaniem a kreatywnością tworzenia treści. W pracy kieruje się zasadą “Jak nie drzwiami, to oknem”. Poza kawiarniami, niezmordowany podróżnik, student prawa, miłośnik gastronomii i niepoprawny kawosz.