Efektów pobudzających kawy chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Kubek dobrego czarnego naparu doceni, każdy kto w pracy ma przed sobą bojowe zadania do wykonania i potrzebuje energii lub  wręcz przeciwnie: ma masę monotonnej, papierkowej roboty do przerobienia. Dobra kawa w biurze to podstawa! Jakie ziarna wybrać do różnych ekspresów, tak aby każdy z pracowników znalazł coś dla siebie? Doradzamy!

Każdy ma swoje preferencje smakowe i przyzwyczajenia. Wybór kawy nie jest tutaj wyjątkiem. Niektórzy skupiają się na mocy swojego naparu, inni wolą dobrze zbalansowany, kremowy smak. O ile w domu łatwo pogodzić wybór kawy dla siebie (i ewentualnie swojej połówki), o tyle w miejscu pracy trudniej znaleźć coś, co sprosta oczekiwaniom, przykładowo 50 pracowników.  Niezależnie jednak od potrzeb polecamy zwrócić uwagę na rodzaj i jakość produktu, ponieważ wierzymy że dobra kawa zawsze obroni się sama! 

Na co zwracać uwagę przy wyborze kawy do biura? 

Znając podstawy kawy, zawsze możesz wybrać odpowiednie ziarna dla siebie i swoich pracowników. Ważna jest odmiana, pochodzenie i skład ziaren, a także świeżość i stopień wypalenia. Takie zrozumienie długiej drogi, jaką pokonuje ten napój od drzewa do filiżanki, pozwoli nam w szybki sposób zweryfikować jaka kawa jest najlepsza do biura. Znając te kilka podstaw odpowiedź na pytanie jaka kawa jest najlepsza, nigdy nie będzie prostsza. Trzymam już w ręku kolorową paczkę kawy, oto kilka rzeczy, na które jako pierwsze zwracam uwagę:

  1. Świeżość kawy. I tutaj Was zaskoczę, nie jest to koniecznie termin przydatności do spożycia. Zazwyczaj palarnie na swoich kawach piszą roczny termin od daty wypału. Utarło się jednak, że ziarna kawy smakują najlepiej po drugim tygodniu od wypalenia i utrzymują się ok. 3 miesięce – wtedy kawa jest najsmaczniejsza.
  2. Miejsce pochodzenia ziarna. Wbrew pozorom znajomość pochodzenia geograficznego kawy, którą pijemy jest naprawdę ważna. Różnice mogą występować nawet na tym samym kontynencie. Przykładowo kawy z Afryki zazwyczaj będą przejawiały się wyższą kwasowością niż te np. z Ameryki Południowej.
  3. Odmiana botaniczna. Jak wszystkie rośliny, krzew kawowy ma kilka gatunków o nieco odmiennych cechach. Ich podstawowy podział to arabika i robusta. Ta pierwsza ma mniej kofeiny. Arabika ma również mocniejszy smak i aromat. Może mieć smak karmelowy lub waniliowy, nuty kwiatowe i miodowe. Robusta jest mniej popularna, ponieważ jest uprawiana w mniejszych ilościach (pomimo tego, że jej uprawa jest łatwiejsza i tańsza) . Ma około trzy razy więcej kofeiny niż Arabica. Charakteryzuje się mocną, gęstą konsystencją oraz nutami tytoniu, ciemnej czekolady, orzechów i suszonych owoców.
  4. Rodzaj wypału. Kluczowym etapem dla finalnego aromatu i smaku kawy jest jej wypał. Zazwyczaj wypał jaśniejszy zaleca się do metod przelewowych jak. np Moccamaster, a wypał ciemniejszy pod espresso. 

Dlaczego warto wybrać kawę ziarnistą do biura?

Po pierwsze, bo jest łatwiej! 🙂 Większość biur decyduje się na ekspresy automatyczne ze względu na prostotę i wygodę użytkowania. Takie ekspresy zazwyczaj mają wbudowane młynki i pojemniki na ziarna kawy. Ziarnistą kawę wystarczy wsypać do ekspresu i problem z głowy. Kolejnym powodem jest świeżość. Niestety, ziarna po zmieleniu bardzo szybko tracą swoje właściwości. Kawowy proszek zaczyna wietrzeć już po 20 minutach od zmielenia. Zaparzenie takiej kawy, np. po jednej godzinie, sprawi, że może ona już w ogóle nie przypominać fantastycznego aromatu, który uzyskalibyśmy z tych samych ziaren zaraz po zmieleniu, dlatego jeśli mamy taką możliwość wybierzmy do swojego biura kawę ziarnistą. Bo dobra kawa, to zadowolony pracownik, a zadowolony pracownik to korzyści dla firmy! 

Jakie są najlepsze ziarna do ekspresu biurowego?

Aby wybrać najlepszą kawę do biurowych ekspresów automatycznych, ważne jest, aby zrozumieć, jaki jest gust osób, które będą z niego korzystały, a także jaki sprzęt masz do dyspozycji.  Ogólnie rzecz biorąc, jeśli pracownicy twojego biura wolą kawę o intensywnym, kremowym aromacie, koniecznie wybierz mieszankę, w której jest również robusta. Bardzo często takie kawy można znaleźć u włoskich producentów. My polecamy Arcaffe i Le Piantagioni del Caffe.

Jeśli natomiast wolisz słodszy smak, powinieneś zdecydować się na mieszankę, która zawiera większy procent arabiki lub samą arabikę. Takie kawy będą delikatniejsze i bardziej zbalansowane. Przykładem takich ziaren może być popularna na całym świecie kawa od mistrza Gardielliego – Cignobianco Espresso Blend, z polskiego podwórka ciekawym, ale zdecydowanie bardziej rześkim i owocowym rozwiązaniem jest propozycja od warszawskiej palarni Hayb: Pink Espresso Blend WTF.  Posiadając ekspres automatyczny w biurze z pewnością spora liczba użytkowników decyduje się na kawy mleczne. W takim przypadku warto więc zadbać, aby ziarna które użyjemy w smaczny sposób łączyły się mlekiem. Przykładem takich ziaren może być kawa Bialetti Experto Grani Classico czy też Illy Classico – Classic Roast.

To co najważniejsze w każdej firmie to spięty budżet i chociaż nie jesteśmy zwolennikami oszczędzania na kawie, to wiemy jak ważną rolę w firmie pełnią finanse. Mimo to wciąż odradzamy zakupu tanich, słabej jakości kaw z supermarketów. Jako rozwiązanie bardziej budżetowe, ale również smaczne mogę polecić dwie pozycje: Kimbo Espresso Bar Crema Suprema i  Lavazza Crema e Aroma.

Wszystkie wyżej wymienione pozycje są rekomendowane jednak do ekspresów ciśnieniowych. Zarówno tych automatycznych jak i kolbowych. Jeśli zdecydowałeś się jednak na zakup ekspresu przelewowego do twojego biura, ważne żeby kawa, którą będziesz używać była wypalana w jaśniejszy sposób. dobrym przykładem takiej kawy może być: HAYB – Się Przelewa Klasyk Filter lub Johan & Nyström – Brazil Fortaleza.

 

Same ziarna niezależnie od wypału powinny być twarde, jednakowej wielkości, o gładkiej powierzchni bez plam olejowych, o jednolitym kolorze. Odradzam jednak kupowania ziaren aromatyzowanych. Dla zdrowia Twoich współpracowników i twojego młynka.

Moja osobista ocena wynika z doświadczenia, stosunku jakości do ceny, oryginalnego opakowania, smaku i aromatu produktów oraz opinii użytkowników w sieci. Mam nadzieję, że po przestudiowaniu tego krótkiego artykułu będziesz w stanie znaleźć odpowiednie ziarna dla siebie i swoich pracowników. Powodzenia!

Author

Project Manager w Coffeedesk, który odnajduje harmonię między precyzyjnym zarządzaniem a kreatywnością tworzenia treści. W pracy kieruje się zasadą “Jak nie drzwiami, to oknem”. Poza kawiarniami, niezmordowany podróżnik, student prawa, miłośnik gastronomii i niepoprawny kawosz.