W Polsce niemal 80% dorosłych deklaruje że pije kawę. Polacy coraz częściej stawiają również na jakość i dobry smak i choć do Włochów nam jeszcze daleko, również lubimy dobry klimat, możliwość wytchnienia i zapach świeżo mielonej kawy i gorących jeszcze wypieków, jakie serwują kawiarnie. Dlaczego więc nie zamienić swojego zamiłowania do kawy w biznes? Poniżej podpowiadamy jak dobrać odpowiednie wyposażenie kawiarni.

Żeby otworzyć własną kawiarnię, najważniejsze, co musisz mieć to pomysł (no i pewną sumę pieniędzy, ale o tym za chwilę 🙂 ) Pracując w kawiarni, często zauważam że nasi goście przychodzą nie tylko dla najlepszej kawy, ale również dla atmosfery, ludzi i pewnego flow, które łapią z baristami – dlatego pomysł na miejsce jest najważniejszy. 

Lokal przygotowany, ręce gotowe do pracy, a stoliki czekają na pierwszych gości – wybieramy sprzęt! 

Nie można zacząć od niczego innego, jak od serca każdej kawiarni i zarazem najważniejszego elementu baru, oczywiście mowa o ekspresie. Pierwszy wybór z jakim musimy się zmierzyć to ekspres automatyczny lub kolbowy. Ten pierwszy z pewnością bardziej sprawdzi się w przypadku, kiedy głównym punktem naszego lokalu niekoniecznie  jest kawa, a stanowi ona raczej pewny dodatek do usług lub produktów, które oferujemy. Atutem ekspresów automatycznych na pewno jest łatwa obsługa i niskie zaangażowanie pracownika w przygotowanie kawy. Do wad za to należy trwałość i ograniczona możliwość regulacji, co często przekłada się na gorszą jakość w porównaniu do ekspresów kolbowych.  Zarówno do małej, jak i dużej gastronomii sprawdzą się następujące ekspresy automatyczne: Dr. Coffee Minibar S, Jura Giga X3, Jura WE8 Chrome. Każdy z nich jest intuicyjny i prosty w obsłudze, dlatego sprawdzą się one również w biurach, czy miejscach gdzie goście sami przygotowują sobie kawę. 

Większa zabawa zaczyna się przy wyborze ekspresu kolbowego, tutaj zdecydowanie warto postawić na jakość. Uwierzcie, że nie ma nic gorszego niż awaria ekspresu w kawiarni, zwłaszcza w sytuacji kiedy klient się śpieszy 🙂  Większość lokali decyduje się na klasyk włoskiego producenta, jakim jest La Marzocco Linea Classic AV 2 gr.  Jest prosty i elegancki zarazem. Wykonany ze stali nierdzewnej, idealnie wpasuje się do każdego wnętrza. Tańszym, ale również dobrym rozwiązaniem są ekspresy marki Promac. W szczególności warte uwagi są Promac Club ME Black i  Promac Green Compact. Oba te modele charakteryzuje stosunkowo niewielki rozmiar i duża wydajność, która jest na miarę złota podczas większego ruchu. Ekspres to siła napędowa każdej kawiarni, dlatego naprawdę warto postawić na nowy i sprawny sprzęt. 

Choć według statystyk, najlepiej sprzedającą się kawą w Polsce jest latte, to w kawiarniach Coffeedesk nasi goście przełamali ten trend i najchętniej sięgają po Szybki Przelew czyli kawę z ekspresu przelewowego. Jest to idealnie rozwiązanie dla tych, którzy w biegu mają ochotę na duży kubek czarnej kawy z dużą ilością kofeiny! Ważne żeby oferta gastronomiczna była kompleksowa tzn. taka, w której każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie kawy przelewowej. Na początek możemy polecić znane wszystkim i lubiane Moccamastery, jest to dobry sprzęt na start ponieważ stosunkowo niskim kosztem możemy urozmaicić nasze menu. Z kolei kiedy Moccamaster przestaje już wystarczać, warto rozejrzeć się za czymś większym. We wszystkich naszych kawiarniach korzystamy z ekspresów marki BUNN. Firma w swojej ofercie ma szeroki wachlarz sprzętu, więc na spokojnie można znaleźć coś w swoim przedziale finansowym. Zależnie od potrzeby i ilości sprzedawanych przelewów można rozważyć modele 'mobilne’ albo do stałego podłączenia do wody z sieci. BUNN oprócz profesjonalnych ekspresów przelewowych produkuje również niezastąpione w gastronomii warniki, czyli dystrybutor gorącej wody, które sprawdzą się nie tylko w kawiarni, ale również w hotelowych bufetach śniadaniowych, czy też na kuchni. 

Jaki młynek wybrać?

W kawowym świecie często uważa się, że młynek jest nawet ważniejszy od ekspresu. W sumie nic dziwnego, z pewnością łatwiej wydobyć jest smak z dobrze zmielonej kawy za pomocą słabego ekspresu, niż na odwrót. Dlatego również w tym przypadku należy postawić na jakość. W kawiarni przydadzą się nam dwa rodzaje młynków. Pierwszym z nich będzie młynek pod esspreso, Jeżeli w twoim lokalu kawa stanowi wyłącznie dodatek do twoich produktów (robisz ją sporadycznie) najlepszym i zarazem najtańszym wyborem będzie młynek Eureka Mignon Specialita 55. Do jego najlepszych cech należy niewielki rozmiar i bardzo równy przemiał, jako minus trzeba wskazać, że nie nadaje się on do pracy ciągłej. Jeżeli jednak planujesz otworzyć kawiarnię koniecznie zobacz młynek Eureka Atom Specialty 75E – łączy on w sobie  najnowszą  technologię, świetne wzornictwo i wygodę pracy. Mogę zagwarantować, że ten sprzęt zadowoli nawet najbardziej wymagających baristów. Jeśli oprócz kawy sprzedawać również będziesz ziarna, warto postawić na młynki, które sprawdzą się do przelewów, ale zmielą też całą paczkę kawy “na raz” dla klienta. Najtańszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie kultowy Fellow Ode, bądź Wilfa Uniform, jednak zdecydowanie lepszym i bardziej profesjonalnym rozwiązaniem będzie postawienie na profesjonalną Eurekę Drogheria 75/85.

Jak stworzyć klimat w kawiarni – wybieramy akcesoria!

Uff, sprzęt mamy już za sobą, to teraz z górki! Kto z nas nie lubi dobierać akcesoriów? To właśnie te drobne dodatki nie tylko dodają stylu całej kawiarni, ale stanowią również podstawę do codziennej pracy baristy. Do nowej kawiarni z pewnością będziemy potrzebowali dzbanków do spieniania mleka, są one potrzebne do przygotowania każdej kawy mlecznej więc ważne żeby praca z nimi była wygodna, a sam sprzęt był długotrwały.  Ważne żeby mieć przynajmniej dwa rozmiary 300 i 600 ml. Najciekawsze pitchery w swojej ofercie posiadają takie marki jak Fellow, Rhinowares i Barista Space (zakochacie się w ich kolorach). Do listy najważniejszych akcesoriów należy dopisać również tamper, odbijak do fusów, podkładkę tampingową i zestaw ściereczek. Warto przejrzeć ofertę firmy Motta – akcesoria tej marki warte są swojej ceny i z pewnością posłużą nam na długo.  Przydadzą się nam również dzbanuszki na shoty, myjki barowe, no i koniecznie czajniki i wagi baristyczne. 

Ręczne przelewy stają się coraz bardziej popularne w restauracjach, kawiarniach i hotelach. Dzieje się tak dlatego, że parzenie kawy w ten sposób jest powtarzalne i łatwe do wykonania po prawidłowym przygotowaniu przepisu i doborze odpowiedniego sprzętu. Przygotowywanie kawy przelewowej wymaga również mniej wysiłku i czasu, co obniża koszty pracy przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności pracownika. Możliwości rozwoju oferty Batch Brew jest wiele jednak na sam start warto mieć kawę z dripa. Do jej przyrządzenia, oczywiście oprócz ziaren będziemy potrzebowali czajnik z szyjką, jak np. Fellow Stagg EKG i dripper z serwerkiem – Hario zestaw V60 Craft Coffee Maker, jak również filtry. 

Filiżanki w kawiarni to nie tylko wybór estetyczny, ale głównie funkcjonalny. Ważne żeby kawiarniana zastawa wpasowywała się w klimat lokalu, ale była również odporna na wielokrotne mycie, upadki i co najważniejsze – była wygodna w użyciu, zarówno dla baristy, jak i klienta. Idealnie do powyższej definicji wpasowują się produkty Loveramics, które nie dość że są dostępne w niezliczonej ilości kolorów, to na dodatek spełniają rozmiarowowe standardy najbardziej popularnych kaw: latte, flat white i cappucino. Najlepszym dowodem tego, że jest to idealny wybór do twojego lokalu, jest fakt, że można je zobaczyć w większości znanych kawiarni w Polsce i na świecie.

Najważniejszym aspektem w gastronomii, oczywiście oprócz najlepszej obsługi klienta, jest porządek. Praca z produktami spożywczymi wymaga, żeby otaczająca nas przestrzeń była odpowiednio zdezynfekowana i przystosowana do pracy. O tym jak utrzymywać porządek w kawiarni, pisaliśmy już w innym artykule, warto jednak przypomnieć o prawidłowej konserwacji sprzętów kawowych. Do codziennego czyszczenia, zarówno ekspertów jak i młynków barowych przydadzą się  uniwersalne produkty firmy Urnex.

Na smak kawy, oprócz wyselekcjonowanych ziaren, ogromny wpływ ma również woda. Bardzo ważne jest aby zawierała ona odpowiednią ilość minerałów wspierających ekstrakcję kawy. Najlepszym rozwiązaniem w kawiarni jest zamontowanie systemu odwróconej osmozy  z kontrolowanym dozowaniem minerałów. Natomiast  jeżeli nie chcemy na samym początku inwestować tak sporej sumy pieniędzy warto posiadać, chociażby dzbanki z systemem filtracji, bądź wykorzystywać wodę butelkowaną, jak np. Kryształ od Żywca. 

Pomimo wymaganych pieniędzy i masy pracy potrzebnej do przygotowania lokalu, kawiarnia może stać się bardzo opłacalnym i co ważniejsze ciekawym biznesem. Trend na spotkania w kawiarniach rośnie, a kawa specialty ma coraz więcej miłośników. Pomysł może być dobry zarówno dla nowicjuszy jak i osób, które na gastronomii zjadły zęby. 

Author

Do południa student prawa, wieczorami Junior Manager na Tamce, nocami śpi. Z Coffedeskiem związany od 2020 roku. Miłośnik kawy z Kenii, dobrego jedzenia i podróży. Jedyny Kaszub w zespole. Kawa miała być kolejnym tygodniowym hobby, a pochłonęła mnie chyba na całe życie.