Prowadzisz kawiarnię, a hasło less waste znaczy dla Ciebie coś więcej niż chwilowy trend? Spróbuj wdrożyć w lokalu dobre praktyki, które pomogą chronić środowisko naturalne i przyciągną w Twoje progi mnóstwo eko-maniaków! Jak zacząć prowadzić biznes zgodny z naturą, zrezygnować z nadmiernej produkcji plastikowych śmieci i stworzyć miejsce “z celem”? O tym dowiesz się, czytając dalej.

Jak informuje WWF, rocznie zatruwamy morza i oceany 10 milionami ton plastiku i zużywamy bilion foliowych torebek. W wyniku tych zanieczyszczeń rocznie ginie ponad milion zwierząt. Coraz więcej osób takie dane przyprawiają o dreszcz i motywują do rozpoczęcia własnej drogi w kierunku życia w stylu less i zero waste. Jeśli Ty, jako właściciel kawiarni, również czujesz potrzebę wsparcia naszej planety, spróbuj podjąć próbę zminimalizowania odpadów produkowanych w Twoim lokalu.

Jak rozpocząć ekologiczną rewolucję? Bez słomki i z własnym kubkiem!

Pierwszy mały ukłon w kierunku bycia less waste to dołączenie do akcji BEZ SŁOMKI, która rozpoczęła się jako inicjatywa Arety Szpury, fundacji Lonely Whale oraz NOIZZ. Akcja wystartowała w sierpniu 2018 roku i miała na celu nakłonienie jak największej liczby lokali gastronomicznych do rezygnacji z podawania Gościom plastikowych słomek. Zgłaszając się do NOIZZ, Twoja kawiarnia wciąż może trafić na mapę “Tu pijesz bez słomki”.

Alternatywą dla plastiku są wielorazowe, metalowe słomki, np. Ecostrawz

Słomki mogą wydawać się zbędnym dodatkiem, jednak wiele osób nie wyobraża sobie bez nich picia koktajlu czy cold brew. Na to też jest sposób. Wystarczy plastiki zamienić na wielorazowe słomki metalowe, szklane lub bambusowe. Znane są też bardziej kreatywne pomysły – w restauracji Si podawane są słomki… z makaronu!

https://www.facebook.com/RestauracjaSi/photos/a.1731565167127117/2371497399800554/?type=3&theater

Kolejny krok to dołączenie do akcji “Z własnym kubkiem” – serwowanie klientom kawy w ich własnych, przyniesionych do kawiarni kubkach (co warto nagradzać drobnym rabatem) to dobry pomysł na start i promocję swoich eko działań. Co więcej, utworzona została specjalna mapa lokali “Z własnym kubkiem”, na której możesz oznaczyć swoją kawiarnię (formularz zgłoszeniowy znajdziesz pod TYM linkiem).

Dobrym pomysłem jest także promowanie kubków wielorazowych w kawiarni. Możesz sprzedawać KeepCupy lub kubki termiczne Asobu z kawiarnianej półki, w ten sposób zachęcając swoich Klientów do bycia less waste i szerząc dobre praktyki wśród coraz większej ilości osób.

Twoi Klienci z kubkami KeepCup będą wyglądać modne i eko!

Co jeszcze możesz zrobić?

Minimalizuj odpady

Pierwszym, najprostszym sposobem na minimalizację odpadów w kawiarni jest rezygnacja z jednorazowych kubków i pokrywek, które nie nadają się do recyklingu. Papierowe kubki stwarzają pozór niegroźnych dla środowiska, ale powlekany plastikiem papier jest materiałem, który ciężko przetworzyć. W Wielkiej Brytanii z 2,5 miliona zużytych kubków jednorazowych, tylko 1% trafia do recyklingu. Chociaż zakup biodegradowalnych kubków z ekologicznymi pokrywkami może okazać się dość kosztowny, wpłynie na pewno na dobro środowiska. Podobny zabieg warto zastosować w przypadku wszystkich opakowań na wynos.

W swojej kawiarni postaw na jednorazowe kubki z biodegradowalnych materiałów

Możesz też zmniejszyć ilość ręczników papierowych, z której korzystają bariści w Twoim lokalu. Jak wiadomo, papierowe ręczniki są wygodne i szybsze w użyciu niż wielorazowe szmatki. Te trzeba prać i ze względów higienicznych, dbać o to, by były używane tylko do jednej, określonej czynności. Będziesz musiał się trochę wysilić, opracować swój własny system i zmienić przyzwyczajenia, ale – nie taki diabeł straszny!

Spróbuj również namówić Gości do tego, by ograniczali zużycie wszelkich produktów jednorazowego użytku. Możesz np. zostawić notatki dotyczące zrównoważonego rozwoju w pobliżu wszystkich takich obiektów, zachęcając klientów do korzystania z nich tylko wtedy, gdy naprawdę ich potrzebują.

Naprawiaj zamiast wyrzucać i używaj ponownie

Meble, sprzęt, wszystko, co masz w swojej kawiarni i dozna z czasem drobnej usterki, da się naprawić. Co więcej, większość urządzeń, których używasz na barze to kosztowny sprzęt, więc naprawa opłaca się znacznie bardziej niż wymiana. Potrzebujesz tylko dobrego fachowca.

Jeśli obawiasz się, że renowacja starego krzesła może nie spodobać się Klientom, sprawdź, jak wygląda wnętrze warszawskiej restauracji wegańskiej Veganda:

https://www.instagram.com/p/Bqrfr_VlRmW/

Jak widać, niektórym nie straszne stare, szkolne krzesła i stoły zrobione z płyty – to prawdziwy ukłon w stronę less waste! A zarazem odzwierciedlenie zasady “ponownego użycia”. Już jakiś czas temu popularne stało się podawanie napoi w używanych słoikach czy wykorzystywanie starych butelek jako elementów wystroju wnętrz (np. żyrandoli).

Zastąp jednorazowe wielorazowym

W kawiarni masz bardzo dużo możliwości zastąpienia jednorazowych produktów, wielorazowymi. Pomijając wielorazowe słomki, możesz także używać cukiernic do wielokrotnego napełniania w miejsce jednorazowych opakowań na cukier lub słodzik. Podobną zasadę można zastosować w stosunku do spotykanych często mini-opakowań produktów, takich jak miód czy dżem i zastąpić je szklanymi słoikami.

Zamawiaj od firm przyjaznych środowisku

Zamawiaj papier i produkty z tworzyw sztucznych od producentów przyjaznych środowisku. Przykładem firmy, która dostarcza jednorazowe naczynia eko jest polski Biotrem, który opracował własną technologię produkcji biodegradowalnych naczyń z otrąb pszennych. Rozkładają się one w ciągu zaledwie 30 dni!

Możesz też porozmawiać ze swoimi stałymi dostawcami o formie dostarczenia do Ciebie produktów. Foliowe siatki, zastąp wielorazowymi skrzyniami lub spróbuj przynajmniej ograniczyć ich ilość.

Jeśli podajesz gościom nie tylko herbatę sypaną, ale również taką w torebkach do samodzielnego parzenia, możesz wyselekcjonować marki, które dostarczają pyszny susz w biodegradowalnych opakowaniach, np. Teapigs czy Paper&Tea (więcej o biodegradowalnych torebkach do herbaty przeczytasz TUTAJ).

Torebki herbaty Teapigs wykonane są ze skrobi kukurydzianej, a tusz wykorzystany do nadruku na opakowaniach jest zrobiony z warzyw

Zorganizuj własny kompost

Wiele odpadów, które produkuje kawiarnia (w tym fusy) idealnie nadaje się na kompost. Stworzenie swojego własnego kąta z kompostownikiem może okazać się przełomowym krokiem w kierunku less waste. Co zrobić z powstałym nawozem? Po pierwsze, możesz wykorzystać go do nawożenia roślin w kawiarni. Jeśli natomiast produkcja będzie przewyższała Twoje zapotrzebowanie, znajdź partnera, któremu przyda się nadmiar nawozu (np. lokalne gospodarstwo rolne).

Dobre praktyki – jak to robią inni?

Kawiarnia STOR w Warszawie

Właściciel warszawskiej kawiarni STOR – Krzysiek Rzyman mówi, że dziś eko-rewolucja zaczyna się w kawiarni. STOR oprócz minimalizowania odpadów, korzystania z ekologicznych dostawców opakowań i żywności oraz posiadania własnego kompostu, wymienił wszystkie żarówki na LEDy, krany za barem wyposażył w perlatory (czyli urządzenia napowietrzające wodę i zmniejszające w ten sposób jej zużycie) i korzysta wyłącznie ze sprzętu na akumulatory.

Co jeszcze? Ekipa STOR chętnie dzieli się z Klientami fusami z kawy, z których w domu można samodzielnie wykonać peeling. Kuba Turniak – manager STOR mówi, że, aby otrzymać fusy wystarczy dać znać ekipie STOR:

“Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem, informuje nas o tym, a my mu przekazujemy fusy. Kawę użytą do espresso odbijamy do odbijaka, który mieści ok. 1kg kawy, więc gdy ktoś pojawia się w kawiarni, zawsze może dostać od nas sporą ilość.”

Eko-wnętrze kawiarni STOR w Warszawie

Choć STOR jest świetnym przykładem na to, jak być kawiarnią less waste z prawdziwego zdarzenia, ekipa lokalu twierdzi, że wciąż uczy się, jak to robić. Potwierdza to Kaja Żurawiecka, która odpowiada za social media w STOR:

“Im dalej w las tym trudniej. Dlaczego? Im bardziej zaawansowane zmiany, tym ciężej zmienić przyzwyczajenia. Od lat jesteśmy przyzwyczajeni do używania ręcznika papierowego czy wyrzucania foliowych toreb po hurtowych produktach. To są drobne gesty, których zmiana to ciężka praca, wymagająca ciągłej uważności i świadomego wykonywania czynności, które dotychczas robiliśmy „bezmyślnie”.”

Kawiarnia Café le 5e w Montrealu

Café le 5e z Montrealu nie tylko eliminuje zbędne opakowania i dba o to, by resztki jedzenia się nie psuły (m.in. poprzez kompostowanie), ale także wpisuje się w modny aktualnie nurt współdzielenia przestrzeni. W tym samym lokalu co kawiarnia, znajduje się bowiem ekologiczny sklep spożywczy – Épicerie Loco.

Kawiarnia oczekuje od swoich dostawców minimalizacji odpadów, dlatego też wszystkie jej zamówienia są dostarczane w pojemnikach lub skrzynkach wielokrotnego użytku. Przedmioty, które nie nadają się do ponownego użycia, takie jak np. kartony po mleku, są poddawane recyklingowi. Aby dodatkowo zredukować ilość odpadów pochodzących z palarni kawy, Café le 5e ponownie używa worków, w których dostarczane są ziarna. Kiedy w kawiarni skończy się kawa, torby są ponownie wysyłane do napełnienia po drobnej renowacji, polegającej na uszczelnieniu materiału prostymi, biurowymi klipsami.

https://www.instagram.com/p/Bud7DpfAynj/

Właściciele oceniają, że najtrudniejszą decyzją dla kawiarni była rezygnacja z papierowych kubków na wynos. W zamian oferują wielorazowe słoiki, które można kupić na miejscu za dolara. Jest to ryzyko, które czasem się nie opłaca, ponieważ część klientów wychodzi z kawiarni bez kawy… Większość Gości akceptuje jednak politykę lokalu, mając świadomość potrzeby wzmożenia działań chroniących środowisko.

Restauracja Silo w Brighton

Silo to brytyjska restauracja wyposażona w odnowione meble i naczynia z recyklingu. Lokal posiada własną maszyną kompostową (nazywaną pieszczotliwie “Bertha”), która przetwarza wszystkie odpady z restauracji i parzenia kawy, generując do 60 kg kompostu dziennie. Kompost jest współdzielony z lokalnymi rolnikami, używany jako nawóz i do uprawy warzyw, takich jak grzyby czy marchew.

https://www.instagram.com/p/BXfeQWKD3TS/

Istotnym elementem strategii less waste restauracji jest handel bezpośredni z lokalnymi dostawcami, który pozwala obejść biurokratyczne przepisy dotyczące opakowań. Wino pochodzące od różnych producentów jest organiczne, produkowane naturalnie i niebutelkowane. Ziarna kawy są zabierane z pobliskiej palarnii i przenoszone w plastikowej skrzyni do restauracji, a sama kawa serwowana jest w szklanych słoikach.

Silo stawia też na odpowiedzialną kuchnię i podczas gotowania wykorzystuje wszystkich części mięsa, owoców czy warzyw. Co więcej, restauracja nie korzysta z przetworzonych produktów, wszystko, co serwuje jest wytwarzane na miejscu, m.in.: mąka, masło, owsianka czy jogurt.

Restauracja posiada także własną maszynę do kruszenia szkła, powstaje w niej proszek, z którego wytwarzane są nowe naczynia.

https://www.instagram.com/p/BolyBrDg3ke/

Kawiarnie Coffeedesk

Kawiarnie Coffeedesk również dokładają swoją cegiełkę do kwestii ochrony środowiska. Po pierwsze, zastąpiliśmy wszelki plastik, z jakiego korzystamy w naszych lokalach, biodegradowalnym PLA. Docelowo planujemy również wprowadzić opakowania w całości roślinne. Jesteśmy uczestnikiem akcji z własnym kubkiem i zachęcamy naszych klientów, by kupowali u nas kubki wielorazowe – i idzie nam to nieźle! Ciast na wynos nie pakujemy w plastik czy styropian, ale w specjalnie przygotowane kartony. Dodatkowo – zawsze można zostawić u nas karton po paczce – zadbamy o to, by miał drugie życie.

Ekipa kawiarni Coffeedesk na Wilczej

Bycie less waste pasuje szczególnie do profilu kawiarni speciality. Kawę wysokiej jakości wybierają zazwyczaj najbardziej świadomi Klienci, którzy są również mocno wyczuleni na kwestie dobra środowiska. Jeśli czujesz, że chcesz zrobić coś dla dobra planety, zacznij od siebie i swojego lokalu. Nie musisz robić rewolucji – wystarczy kilka drobnych praktyk, które pokażą, że Twój biznes poczuwa się do odpowiedzialności za dobro Ziemi. Klienci z pewnością to docenią!

Źródła:

Author

Herbaciana dusza - herbatę pije zawsze i do wszystkiego! Zgłębia z pasją tajniki kawowego świata. Content Lead w zespole marketingu Coffeedesk z mocnym zacięciem pisarskim. Po godzinach miłośniczka planowania podróży oraz nowych kulinarnych doznań.