Zawód baristy staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Dla większości osób stanowi on zazwyczaj pracę sezonową. Najchętniej wybierany jest przez osoby młode, którym dzięki pracy zmianowej daje możliwość łączenia zawodu ze studiami. W poniższym artykule odpowiemy na pytania: Kim jest barista i czy jego praca kończy się w kawiarni, a także jakie są możliwości rozwoju w tym zawodzie?

Z doświadczenia wiem, że za kawiarnianym barem można spotkać dwa typy ludzi. Pierwszym z nich są osoby, nie mające do końca pojęcia na jakich ziarnach pracują i jak właściwie działa ekspres. Drudzy natomiast to osoby profesjonalnie zajmujący się kawą, specjaliści. Oprócz podstawowych umiejętności przygotowania napojów, znają ich specyfikę, potrafią opowiedzieć nie tylko o samym produkcie, lecz także o jego pochodzeniu i obróbce. To właśnie bariści. 

Praca baristy  jest o wiele bardziej złożona niż może się wydawać. Przede wszystkim każdy, kto decyduje się na otwarcie kawiarni, czy na ogół lokalu gastronomicznego powinien być świadomy obowiązków, zadań i szkoleń, które są wymagane, aby wykonywać tę pracę jak najlepiej. Zarobki baristy zaczynają się od najniższej krajowej, ale mogą dochodzić również do nawet 50 zł na godzinę. Wszystko zależy od doświadczenia i osobistych umiejętności, a także od prestiżu, wielkości i położenia kawiarni. A co jeśli wiem już wszystko i praca w kawiarni to dla mnie za mało? Poniżej przedstawiam kilka z wielu możliwości rozwoju dla baristy.

Czy barista może awansować?

Oczywiście, że tak! “Kto nie pracował w gastro, ten nie zna życia” często można usłyszeć to stwierdzenie od młodych osób, które na początku swojej drogi zawodowej podjęły pracę w sektorze gastronomii. Bycie na nogach cały dzień, roszczeniowi klienci, stres dotyczący szybkości wydawanych kaw i obsługi na najwyższym poziomie, pomijając już ilość zadań do wykonania w jednym czasie. Pomimo dużej ilości wad tego zawodu, wielu z nas kocha to rzemiosło i nie wyobraża sobie porzucenia go dla np. pracy biurowej. Jeśli praca w kawiarni przynosi Ci dużo radości i spełnienia możesz rozważyć awans. Wraz ze wzrostem segmentu speciality, powstaje wiele nowych miejsc w całej Polsce, w których poszukiwani są menagerowie/kierownicy kawiarni, ale też head bariści, którzy sprawują pieczę nad całym zespołem i dbają o powtarzalność i poziom wydawanych napojów. 

Postaw na rozwój osobisty! 

Z kawą jest trochę jak z systemem edukacji. Można być samoukiem i nabywać wiedzę i umiejętności wyłącznie z doświadczenia, ewentualnie poprzez metodę prób i błędów. Można też być zafascynowanym teoretykiem i czerpać wiedzę z książek, podręczników, opracowań czy chociażby filmików na Youtubie. Można też pójść do szkoły, a raczej na kursy baristyczne. Z roku na rok pojawia się coraz więcej ciekawych propozycji szkoleń. Niezależnie od tego czy jesteś początkującym home baristą czy też zawodowcem z 5 letnim doświadczeniem w kawie, każdy znajdzie coś dla siebie. Wielu baristów chcąc doszkolić się sięga wyłącznie do filmików Hoffmana, są one jak najbardziej przydatne, jednak ciężko dowiedzieć się z nich szczegółów, które całkowicie odmienią twoje dotychczasowe skillsy i postrzeganie kawy, jak chociażby wiedza z zakresu gęstości fizycznej ziarna, jego składu chemicznego, poziomu rozpuszczalności, czy choćby istoty wody w parzeniu kawy. Moim zdaniem wartym uwagi kursem jest ten oferowany przez platformę Barista Hustle. Kursy nie tylko sprawią, że rozwiniesz swoje umiejętności i wiedzę, będą stanowić również przydatną podstawę do awansu, ułatwią także zdobycie nowej pracy w tym zawodzie. Jeśli będziesz też bardzo dobry w tym co robisz, możesz wziąć udział w zawodach. Wygrana w dużym konkursie otwiera Ci wiele drzwi: możesz zacząć trenować innych, założyć swój własny kanał na YT, działać w Social Mediach czy choćby zostać twarzą i promować dużą markę.

Kariera w palarni 

Jeśli nie boisz się wyzwań zawodowych, a twoja wiedza na temat palenia kawy jest ponadprzeciętna możesz spróbować swoich sił jako roaster. W Polsce obecnie funkcjonuje kilkadziesiąt palarni kawy. Każda z nich zatrudnia sporą grupę ludzi, począwszy od osób zajmujących się administracją, poprzez pracowników wypalających kawę, kończąc na specjalistach ds. zakupów i sprzedaży. Kawiarnie coraz częściej sięgają po świeżo palone ziarna, oznacza to że zapotrzebowanie na palarnie również będzie rosnąć. Do plusów pracy w palarni, oprócz stabilności zatrudnienia należą również wysokie zarobki w porównaniu do pracy baristy, jak również możliwość rozwoju i poznania dogłębnie świata kawy. Jako minusy należy wskazać wymagania dotyczące wiedzy na temat technologii palenia i często wysokie doświadczenie, które jest niezbędne do pracy na stanowisku roastera.  

Pokaż na co Cię stać! 

Może chcesz zrobić karierę w branży kawowej, ale nie chcesz negocjować z nikim swojego rozwoju? Wiele osób decyduje się na założenie własnej kawiarni. Przedsiębiorczość nie jest jednak dla każdego, to fakt. Jeśli jednak masz zasoby i potrzebę  niezależności, otworzenie własnego biznesu w postaci kawiarni może okazać się dla Ciebie świetnym wyborem. Posiadanie kawiarni pozwoli Ci kontynuować pracę jako barista, dowiedzieć się więcej o pozyskiwaniu palonych ziaren i zapewni możliwość poznania wielu nowych ludzi. Zanim jednak podpiszesz umowę najmu na kawiarnię lub sfinalizujesz zakup lokalu upewnij się, że jesteś przygotowany. Rozważ wzięcie udziału w kilku kursach zarówno tych biznesowych jak i baristycznych. Ułóż biznesplan (lub zatrudnij kogoś, kto Ci go ułoży), zrób badanie rynku, popytaj mieszkańców, rozejrzyj się za dobrym księgowym i co ważniejsze zespołem, który razem z tobą będzie tworzyć to miejsce. 

Złota rączka w świecie kawy

Na kawiarnię oprócz najlepszych ziaren, uśmiechniętych pracowników i zadowolonych klientów składa się również masa sprzętu, na którym na co dzień pracują bariści. Ogromne ekspresy ciśnieniowe i przelewowe, młynki, system wodny, czy nawet czajniki to tylko część urządzeń, które na co dzień używane są w kawiarni. Jednak jak każda rzecz, nie są niestety niezniszczalne i nawet najlepsze i najdroższe sprzęty potrzebują od czasu do czasu naprawy, bądź solidnej konserwacji. Jeśli więc jesteś osobą bardzo techniczną i majsterkowanie nie kryje przed Tobą tajemnic możesz spróbować swoich sił jako osoba zajmująca się naprawą i konserwacją sprzętu, bohaterem każdej kawiarni. Większość producentów ma roczną gwarancję na naprawę swojego sprzętu, możesz więc szukać pracy w konkretnej firmie, bądź działać na własną rękę i naprawiać sprzęty pogwarancyjnie. Jeśli jesteś w tym bardzo dobry, możesz również zajmować się modyfikacją lub ulepszaniem urządzeń kawiarnianych.

Kawowa żyłka do interesów

Jeśli masz smykałkę do handlu, a poznawanie nowych osób i związane z tym interakcje nie sprawiają Ci żadnego problemu – mam dla Ciebie kolejną propozycję! Wielu naszych kolegów baristów rozwijając swoją karierę zawodowową zostało handlowcami. Tutaj pojęcie jest szerokie, ponieważ handlowiec w świecie kawy może zajmować się sprzedażą sprzętu barowego, pieca do wypalania, zielonych bądź wypalonych ziaren kawy, czy nawet samych paczek do kawy. Może działać w sektorze b2b bądź obsługiwać klientów prywatnych. Żeby zostać handlowcem nie trzeba posiadać żadnych dyplomów bądź specjalnych licencji. Ważne są umiejętności sprzedażowe i wiara w produkt który się obsługuje 🙂

Jaki będzie Twój następny krok? 

Życie jako barista może być trudne, ale to świetny fundament dla wielu innych możliwości. Ucz się z profesjonalnych źródeł, zadawaj pytania bardziej doświadczonym profesjonalistom i spędzaj jak najwięcej czasu za barem – to się opłaci w dłuższej perspektywie. Oprócz tego chodź na wydarzenia społeczne, takie jak publiczne cuppingi, targi i spotkania branżowe. A kiedy już tam będziesz, pamiętaj o nawiązywaniu kontaktów i zadawaniu pytań dotyczących zarówno aspektów technicznych, jak i ścieżek kariery. Barista to zawód, ale nie tylko. To ogromna pasja i krok w stronę rozwoju społeczności kawowej. Jest też wiele branż, w które mogą się angażować bariści. Przykładami mogą być te, które wymieniłem wcześniej, jednak nie zamykaj się na nie, poszukuj swojej własnej drogi i miejsca gdzie możesz wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności. Może sprawdzisz się jako trener, a może sam zaczniesz importować zielone ziarno, wybór należy tylko do Ciebie. Optymizm budzi coraz większe zrozumienie zawodu baristy i otwarcie się na kawę speciality. Wierzę, że dzięki temu w niedalekiej przyszłości zawód ten stanie się bardziej popularny i stabilny zarobkowo, a dalsze perspektywy zatrudnienia dla baristy staną się jeszcze szersze. Powodzenia!

Author

Project Manager w Coffeedesk, który odnajduje harmonię między precyzyjnym zarządzaniem a kreatywnością tworzenia treści. W pracy kieruje się zasadą “Jak nie drzwiami, to oknem”. Poza kawiarniami, niezmordowany podróżnik, student prawa, miłośnik gastronomii i niepoprawny kawosz.