Eureka! Pomimo, że od pierwszego wykrzynięcia starogreckiego “Heureca” minęło już kilka dobrych lat to co chwilę mamy okazję do kontaktu z nowymi wynalazkami i odkryciami. Jak powszechnie wiadomo – jakość przemiału ziarna jest jedną z najistotniejszych kwestii jeśli chodzi o poprawne zaparzanie kawy. Moda na wysokojakościową kawę nie mija, a wręcz zaczyna się jeszcze bardziej rozrastać, wchodząc nam coraz śmielej do domów. Na rynku pojawia się coraz więcej lokali, które proponują nam coś więcej jeśli chodzi o kawę, stawiając przy tym wszystkim na wysoką jakość samego surowca ale również wyposażenie swoich lokali.

Właściciele istniejących już miejsc serwujących kawę nadrabiają zaległości w kwestii najnowszych trendów, natomiast nowootwierające się miejsca w dużej mierze stawiają od na samego początku stawiają na najwyższą jakość w swoim miejscu. Czy można przy tym wszystkim nie zbankrutować? Okazuje się, że można i to bez większych problemów. Dlatego właśnie proponujemy rozwiązanie do każdego miejsca i do każdej kieszeni, głośno krzycząc EUREKA!

Jakość mielenia w domu i w lokalu

Od 1920 roku nazwa Eureka stała się synonimem wysokiej jakości konstrukcji, wyglądu i łatwości użytkowania w branży HoReCa. Eureka zajmuje się produkcją szerokiej gamy młynków do kawy, od typowych urządzeń znajdujących swoje zastosowanie w restauracjach i kawiarniach, po małe młynki idealne do domów i małych punktów sprzedających kawę.

Każdy z produktów Eureka jest zaprojektowany i skonstruowany według najwyższych standardów pod względem wytrzymałości i wydajności. Młynki tej firmy to efekt wielu lat pracy i zbierania doświadczeń związanych z mieleniem kawy. 

Producent wychodzi z gamą urządzeń uniwersalnych, jak również i dostosowanych stricte pod dane metody.

Młynki uniwersalne

Drogheria 85 to komercyjny młynek o dużej wydajności od włoskiego producenta.

Drogheria 75

Idealnie sprawdzi się w kawiarniach i sklepach z kawą – miejscach, gdzie mieli się duże ilości kawy w krótkim czasie. Dodatkową zaletą jest uchwyt, dzięki któremu ziarna mogą być mielone bezpośrednio do torby. Drogheria to młynek uniwersalny – mieli kawę pod wszystkie metody parzenia. Włoski, industrialny design, duża wydajność i precyzja mielenia – to najważniejsze cechy młynka Drogheria. Płaskie, stalowe żarna 85mm zmielą kawę wedle potrzeb – od drobnego mielenia pod kawę po turecku, przez espresso, po gruby przemiał pod metody alternatywne. Regulacja grubości mielenia jest niezwykle prosta – ustawia się ją za pomocą pokrętła z czytelnymi oznaczeniami. Młynek jest w stanie zmielić około 30 kg ziaren w ciągu godziny. 

Atom 60E świetnie sprawdzi się w niewielkich lokalach gastronomicznych, jako dodatkowy młynek w kawiarniach o większym zapotrzebowaniu, jak i w domowych warunkach, dla zaawansowanych użytkowników. Rekomendowany jako młynek uniwersalny (zmielisz nim kawę pod różne metody parzenia), jednak rekomendowany szczególnie do espresso.

Atom Pro – innowacyjna konstrukcja wyposażona w specjalną śrubę mikrometryczną pozwala błyskawicznie dopasować przemiał ziaren kawy przy użyciu bezstopniowego pokrętła. Za mielenie odpowiadają płaskie żarna wyprodukowane z najwyższej jakości utwardzanej stali. Mielą kawę szybko, równomiernie i drobno, dzięki czemu za każdym razem przygotujesz idealne espresso. Zastosowanie systemu elektrostatycznego w młynku Eureka Atom Pro zapobiega powstawaniu grudek oraz gwarantuje spójność przemiału. Młynek Atom Pro jest wyposażony w zbiornik na kawę mieszczący 300 g zmielonych ziaren. Optymalna pojemność sprawia, że jest to idealny model zarówno do domu, jak i do punktów gastronomicznych. System wygłuszający Silent Technology zapewnia komfort użytkowania w każdych warunkach. Eureka Atom Pro zachwyca przemyślanym designem i starannym wykonaniem. Zastosowane technologie maksymalnie podnoszą komfort obsługi urządzenia. Młynek jest niesamowicie wygodny w użyciu i funkcjonalny, a zarazem bardzo wydajny. Doskonale poradzi sobie nawet tam, gdzie każdego dnia trzeba przygotować hektolitry aromatycznej kawy. Wysoka jakość i wytrzymała konstrukcja to jednak nie wszystko. Włoski producent młynka Eureka Atom Pro zadbał również o niezwykle oryginalny wygląd i w pomysłowy sposób połączył ze sobą szalone nowoczesne trendy ze spokojnym i klasycznym obliczem.

Młynki do espresso

Eureka to też rozwiązania związane z krajem pochodzenia tej marki, czyli Włochami, a jak wiadomo Włochy to przede wszystkim espresso. Do tych maszyn należą między innymi:

Olympus 75 NEO to profesjonalny elektryczny młynek. W wersji NEO zastosowano najnowszy silnik pozwalający na mielenie do 7 kg ziarna na dzień, zmniejszono zużycie energii elektrycznej, zastosowano płaskie żarna o średnicy 75 mm oraz uniwersalny widelec AP. Zadowoli najbardziej wymagających baristów – świetnie sprawdzi się we wszelkich lokalach gastronomicznych, gdzie potrzebny jest młynek o dużej wydajności. Urządzenie jest przeznaczone do mielenia kawy pod espresso. Młynek typu on-demand, z bezstopniową mikrometryczną regulacją stopnia mielenia. Wygodny w użyciu – z elektronicznym wyświetlaczem, ustawieniem pojedynczej i podwójnej dozy oraz funkcją ciągłego mielenia.

Olympus NEO

Jeśli stawiamy na niesamowity design, to miłośników dobrego wyglądu oraz jakości wykonania na pewno zadowoli model Helios, który łączy niesamowity nowoczesny design oraz jakość wykonania, który zadowoli nawet najbardziej wytrawnych kawoszy.

No i czarny koń jeśli chodzi o młynki dedykowane do espresso. Atom 65E! Jeden z najlepszych młynków z jakimi miałem w czasie swojej kilkuletniej przygody za barem kawiarni specialty. Z czystym sumieniem można polecić ten młynek jako odpowiednik dużo droższych urządzeń. Można śmiało go opisać dwoma słowami: prędkość i powtarzalność. Obydwa parametry na najwyższym poziomie.

Młynek do użytku domowego

Coraz więcej osób zaczyna inwestować w ekspresy kolbowe do użytku domowego, dlatego Eureka stawia też na rozwój domowych baristów i wyszła naprzeciw ich oczekiwaniom z młynkami z serii Mignon. Młynek ten mieli w trybie ciągłym. Na froncie znajduje się uchwyt widelcowy, na którym kładzie się kolbę. Nad widelcem jest przycisk – po dociśnięciu go kolbą rozpoczyna się mielenie, czyli dokładnie tak samo jak w przypadku profesjonalnych urządzeń. Regulacja stopnia mielenia odbywa się za pomocą wygodnego bezstopniowego pokrętła z oznaczeniami numerycznymi. Przemiał jest równy i powtarzalny. Za mielenie jest odpowiedzialne płaskie żarno z utwardzanej stali, o średnicy 50 mm. Wydajność to około 1,1 – 1,5g/s w przypadku mielenia pod espresso i 1,5 – 2,1g przy grubszym mieleniu.

Eureka Mignon Specialita

Oferta zaproponowana przez Eurekę jest bardzo szeroka, artykuł ten nie opisuje wszystkich urządzeń z włoskiej stajni młynków do kawy, a jedynie te najbardziej popularne. Eureka cały czas udoskonala i poprawia swoje maszyny, dzięki czemu mamy pewność, że stawia na jakość swoich produktów, która jest obecna w coraz to większej ilości miejsc z kawą.

Author

II vice mistrz Polski Brewers Cup 2019. Poszukiwacz smaku kawy z Kenii sprzed lat. Po 6 latach bycia baristą w Coffeedesk, został "ojcem chrzestnym" pieców Diedrich i produkcji cold brew w Hard Tankach.