Jest rok 1926, Livorno na zachodzie Włoch. Bar Roma – kawiarnia znajdująca się przy centralnym placu miasta – tętni życiem. To miejsce, obok kilku innych, które zapisały się w historii miasta, jest na początku XX w. ważnym punktem spotkań kulturalnej śmietanki. Położone na wybrzeżu Toskanii miasto było jednym z pierwszych we Włoszech, do których sprowadzono kawę – kultura serwowania tego napoju sięga tu XVII w. Kawa serwowana w Barze Roma pochodzi ze sklepu braci Antonio i Luigi Meschini, którzy od 1895 roku prowadzą swój sklep z przyprawami i sprowadzaną z Ameryki Łacińskiej kawą. Bracia Meschini samodzielnie wypalają ziarna, a autorskie mieszanki kawy dostarczają do wielu miejskich kawiarni. Ale to właśnie dla Baru Roma przygotowali w 1926 roku wyjątkową mieszankę kaw, którą w niemal niezmienionej formie produkują potomkowie Antonio i Luigi do dziś – Arcaffe Roma. 

Z pasji do kawy

Sto lat później, niezmienna pozostaje pasja do kawy w rodzinie Meschini, oraz to, że dostarczają oni kawę do kawiarni – teraz setek miejsc na całym świecie. Firmę Arcaffe rozwijało kolejno pięć pokoleń Meschinich. Przez lata zmieniał się proces wyboru i pozyskiwania ziaren oraz technologia ich przetwarzania, ale za całym procesem wciąż stoją ludzie, którzy wkładają w to serce – dziś Arcaffe z dumą mówi o sobie “nowoczesna firma z tradycją”. 

Proces produkcji rozpoczyna się jeszcze na plantacjach, które odwiedzają w Ameryce, Afryce i Azji przedstawiciele Arcaffe, by wybrać najlepsze ziarna do swoich mieszanek i czuwać nad ich obróbką na miejscu. To pozwala im wciąż poszerzać wiedzę o kawie i udoskonalać produkt, który serwują swoim klientom. Kawa z Lagoa do Morro w Brazylii – łagodna i pełna, z San Luis w Salvadorze – gładka i okrągła, z Sidamo w Etiopii – elegancka i aromatyczna.

“To, co napędza nas w podróży, to nasza miłość do zdobywania wiedzy. […] To pragnienie, by dowiedzieć się wszystkiego, co możliwe, o kawie, i przekształcić to w doskonałą jakość.” 

Materiały prasowe Arcaffe

Z małych i dużych plantacji kawa trafia do fabryki, przekształconej w 2012 roku i wyposażonej w   nowoczesne piece do wypalania kawy. Kawa z różnych miejsc pochodzenia jest wypalana osobno i studzona, a następnie mieszana zgodnie z recepturą opracowanych przez Arcaffe blendów przeznaczonych do espresso – w tym mieszanki Roma, produkowanej od niemal 100 lat. 

Certyfikowana jakość

Kawy Arcaffe są sygnowane certyfikatem włoskiego stowarzyszenia Certified Specialty Coffee (CSC). Dzięki ścisłym procedurom zapewnia on kontrolę nad całym procesem produkcji i gwarantuje najwyższą jakość ziaren. Certyfikat został zarejestrowany w 1996 roku, a członkami stowarzyszenia są obecnie przedstawiciele dziesięciu producentów kaw z Włoch i Szwajcarii. 

By zapewnić jakość kaw oznaczonych certyfikatem CSC, dla każdego kraju pochodzenia Komitet Techniczny ustala charakterystykę ziarna, która definiuje jego doskonałość, a następnie co roku kontroluje próbki ziaren z tych miejsc pochodzenia pod kątem ustalonych standardów. Dodatkowo, za każdym razem kiedy zamówienie z ziarnami przypływa do Włoch, Komitet Techniczny pobiera próbkę, której jakość ocenia na podstawie cuppingu i porównania z oczekiwanymi charakterystykami. Jeśli jakość jest zgodna, Stowarzyszenie wysyła producentowi odpowiednią ilość naklejek z oznaczeniem certyfikatu. 

Świetny wybór dla Twojej kawiarni i biura

Arcaffe to świetny wybór do kawiarni – przede wszystkim ze względu na smak. Jaśniejsze palenie ziaren, które są wypalane w stopniu średnim, a nie ciemnym, uwypukla kwasowość, słodycz i naturalne nuty smakowe. 

Z drugiej strony, ziarna złej jakości wypalane są bardzo ciemno, ponieważ stopień palenia ma w nich zatuszować defekty i niedoskonałość zielonych ziaren. Takie espresso jest gorzkie i po prostu niesmaczne – co maskuje się w kawiarniach mlekiem i syropami. Kawy Arcaffe pozwolą na uzyskanie złożonego, aromatycznego espresso, które docenią zarówno smakosze tego naparu, jak i wszystkich kaw przygotowywanych na bazie espresso.

Paweł Krysiński, Ninja Sprzedawca w ekipie Coffeedesk, podkreśla, że Arcaffe to marka produkująca kawy wyjątkowo smaczne i uniwersalne – Dzięki szerokiemu portfolio mieszanek, każdy znajdzie w ofercie Arcaffe coś dla siebie – zarówno do kaw czarnych, jaki i mlecznych. Dlatego kawy Arcaffe dobrze sprawdzą się w kawiarniach, które posiadają jeden młynek i wykorzystują tę samą kawę do espresso i kaw mlecznych. Co więcej, włoska kawa jest pożądana i ceniona przez klientów – zdecydowanie docenią oni jakość Arcaffe.

To, co wyróżnia Arcaffe, to świetny stosunek jakości do ceny. W cenie nieznacznie wyższej niż masowo produkowane ziarna nieznanego pochodzenia można otrzymać kawę o jakości potwierdzonej certyfikatem, z dokładną znajomością jej pochodzenia. Wielu naszych klientów gdy raz spróbuje kaw Arcaffe, zostaje z nimi na lata. 

Doskonały smak

W ofercie marki jest sześć starannie dobranych mieszanek, z których każda ma swój indywidualny profil smakowy. To, co je łączy, to pełna znajomość pochodzenia ziaren w paczce. Składniki mieszanki są dokładnie opisane na etykiecie, a każdy składnik mieszanki pochodzi z jednej plantacji (z wyjątkiem kaw z Etiopii). To bardzo ważne, ponieważ to oznacza, że pijąc kawy Arcaffe wiemy dokładnie, z których plantacji pochodzą ziarna. A jakość przekłada się na smak – poznajmy bliżej ofertę Arcaffe.

Arcaffe Roma – Słodka i złożona

Ta wspomniana już mieszanka to 100% arabiki w obróbce zarówno natural jak i mokrej, wypalona do espresso. W filiżance tworzy kompletną kawę o łagodnym i przyjemnym aromacie kakao i karmelu, z pełnym, aksamitnym body i posmakiem łagodnego tytoniu. Doskonale łączy się z mlekiem – w mlecznych kawach wyczuwalne aromaty orzechów brazylijskich i mlecznej czekolady.

Przeznaczenie: Espresso

Skład: 100% Arabica

 • Guatemala, Finca El Hato Blue
 • Ethiopia, Sidamo special selection
 • El Salvador, Finca San Luis
 • Brazil washed, Fazenda Lagoa do Morro
 • India, Vellakadai estate
 • Brazil natural, Fazenda Samambaia

Arcaffe Mokacrema – Delikatna i aromatyczna

Mieszanka produkowana przez Arcaffe od 1949 roku, której recepturę opracował członek drugiego pokolenia rodziny Meschini. To blend 100% arabiki, z dużym udziałem ziaren z Ameryki Centralnej i Etiopii – wypalone do espresso. Aromatyczna i delikatna, o wyrazistym aromacie kwiatów i słodu oraz średniej kwasowości, z nutami owoców cytrusowych i posmakiem miodu. Doskonale łączy się z mlekiem – w mlecznych kawach wyczuwalne aromaty budyniu i piernika.

Przeznaczenie: Espresso

Skład: 100% Arabica

 • Guatemala, Finca El Hato Blue 
 • Ethiopia, Sidamo special selection
 • El Salvador, Finca San Luis
 • Brazil washed, Fazenda Lagoa do Morro

Arcaffe Gorgona – Zbalansowana i intensywna

Nazwa tej mieszanki pochodzi do jednej z wysp Archipelagu Toskańskiego, leżących niedaleko portu w Livorno. W jej skład wchodzi 85% arabiki i 15% robusty. W filiżance to kawa bardzo dobrze zbalansowana, pełna, z lekką kwaskowatością i wyjątkowo korzennym aromatem. Ma intensywny smak, z przyjemnym i trwałym posmakiem lukrecji.

Przeznaczenie: Espresso

Skład: 85% Arabica, 15% Robusta

 • Brazil washed, Fazenda Lagoa do Morro
 • India, Vellakadai estate
 • Brazil natural, Fazenda Samambaia
 • India robusta, Manamboli estate

Arcaffe Meloria – Mocna i pełna

Mieszanka dla miłośników mocnych smaków – ziarna 75% arabiki i 25% robusty tworzą kompozycję, która w filiżance jest intensywna, kompletna i pełna, z długo utrzymującą się cremą. 

Przeznaczenie: Espresso

Skład: 75% Arabica, 25% Robusta

 • India, Vellakadai estate
 • Brazil natural, Fazenda Samambaia
 • India robusta, Manamboli estate

Arcaffe Alto Palomar Organic & Fairtrade – Gładka i odświeżająca

Kawa Alto Palomar powstała jako wyraz zaangażowania marki w społeczność, i troskę o etykę produkcji i środowisko. Kawa pochodzi z kooperatywy małych plantacji w Peru i posiada certyfikat Fairtrade, który przyczynia się do rozwoju i samowystarczalności lokalnej społeczności. W smaku znajdziemy pełne body, delikatną kwasowość, słodkie nuty miodu i prażonych migdałów, oraz posmak kakao. 

Przeznaczenie: Espresso

Skład: 100% Arabica

 • Perù, CACE Alto Palomar

Arcaffe Kuz – Lekka i bezkofeinowa

Kuz to mieszanka pozbawiona kofeiny, 100% arabiki o przyjemnym, delikatnym i łagodnym smaku. Idealne rozwiązanie dla osób, które unikają kofeiny, ale chcą cieszyć się smakiem espresso. W filiżance znajdą się słodkie nuty orzechów laskowych, wanilii i suszonych owoców. 

Przeznaczenie: Espresso

Skład: 100% Arabica, bezkofeinowa


Sprawdź ofertę kaw Arcaffe na b2b.coffeedesk.pl

Author

Mam lekkie pióro i lekkie uzależnienie od kawy (najlepiej mają się w duecie). W wolnym czasie dowodzę, że istnieje cytat z Friends na każdą okazję. Ulubiona kawa: na słoneczku!